Na ovoj stranici objavljivati će se sve vezano uz permakulturu / permanentnu (agro)kulturu.
Pridružite nam se...
Permakultura je ekološki proces dizajniranja – princip je da učimo iz/od prirode. Metode dizajna se koriste u sprezi s načelima permakulture kako bi stvaraili uzorak ili plan djelovanja.
Dobar dizajn nam pomaže da najbolje iskoristimo raspoložive resurse, te da stvorimo što produktivniji sustav, koji nam najviše odgovara (što se tiče naših potreba) i koji će stvoriti manje zagađenja.
U ovom dijelu dajemo informacije i primjere kako se dizajn koristi – koje metode su dostupne, te što su ljudi učinili sa svojim dizajnom – konkretni slučajevi i primjeri. Ako imate dizajna koji želite dijeliti, možete ih uploadati ovdje i recite nam o svom iskustvu.
Postoji širok raspon samog procesa dizajna i metoda koji su na raspolaganju. Neki zahtijevaju praksu i trening, drugi su razmljivi sami po sebi, te ih i početnik može lako razumjeti i početi koristiti. Treba se sjetiti da svi imamo sposobnosti dizajniranja – to je sastavni dio ljudskog bića. Nadamo se da će vam ovo poglavlje pomoći da razvijete svoje vještine, te da ćete postati savjesniji i samouvjereniji dizajner, koji će uz pomoć svojih vještina promijenili svijet - NA BOLJE! Grupirali smo projektantske metode u sljedeća područja:
To je početak procesa, gdje je promatranje okoliša glavna djelatnost. Postoje dva ključna aspekta istraživanja u ovoj fazi dizajna - promatranje zemljišta i razgovor s ljudima.
Promatranje zemljišta:
Prikupili ste većinu informacije koje trebate. Sada ste spremni za analizirati podatke kako bi vidjeli ono što oni govori.
Ključna pitanja:
Analiza inputa/outputa
Ovo se obično koristi kako bi sagledali pojedine elemenata unutar sustava – npr. kokoši, kokošinjac, povrtnu gredicu. Navedemo ulaze (inpute), zatim navedemo izlaze (outpute), te svojstvene karakteristike. Da li sistem može zadovoljiti potrebe (ulaze)?Kako se izlazi mogu iskoristiti?
Također se može koristiti da se utvrdi što sustav treba ukupni i što ga proizvodi. To također može pomoći za mjerenje održivosti plana.
Koji su troškovi uključeni u izvedbu projekta? £ / $, vrijeme, raspoloživi resursi, itd.
Isto gore navedeno za održavanje...
Ovaj dio obuhvaća slijedeće:
Lokacija je ucrtana i linije koje pokazuju sjever, jug, istok i zapad su dodane (sektori). Vjetrovi, put sunca (zimi i ljeti), kretanje vode, obrasci kretanja biljnog i životinjskog svijeta, vozila i druge energije su dodane kako bi se bolje izgradila slika trenutnog stanja. Razumijevanjem svega ovoga možemo osmisliti strategiju kako bi „uhvatili“ korisnu energiju i povećali plodnosti i prinose.
Na ovaj način dizajniranja povećavamo energetsku učinkovitost. Aktivnosti se stavljaju u različitie zone, ovisno o učestalosti korištenja, održavanja, posjeta i sl.
Općenito, aktivnosti i strukture se nalaze kako slijedi:
Provedba dizajna je ključna - i to zahtijeva također određeno planiranje. Dobro organiziran radni dan, jasno definirani plan sađenja biljaka može puno postići i dati ljudima nove vještine. Loše organiziran radni dan može dovesti do odlazaka volontera, te stvoriti više posla oko raščiščavanja nego što je uopće postignuto tijekom dana.
Vrlo je važno znati što je potrebno napraviti, kada, kako i gdje. Vjerojatno ćete već u ovom koraku imati cjelokupni dizajn, tako da je implementacija dizajna samo sastavljanje svih detalje na jedno mjesto.
„Bolje spriječiti nego liječiti.“ Nema koristi od sadnje 1.000 stabala, samo kako bi vidjeli mnoge od njih kako umiru u prvih nekoliko godina. Dobro održavanje osigurat će da se vaš projekt razvija dobro, te vaša investicija vremena, novca i energije donosi plod.
Još jedan malo drugačiji aspekt održavanja je kontinuirano praćenje. To može biti praćenje mjesečnog korištenja energije ili broj velikih riba u vašem ribnjaku. Bilo kako bilo, identificiranje koje aspekte vašeg projekta treba redovito nadzirati pomoći će vam kako biste bili sigurni da ste implementirali sustav koji radi na način kako želite.
Ocjenjivanje svog dizajnerskog rada i praktičnih rezultata reći će vam koliko ste uspjeli, te kako možete poboljšati svoje zamisli. Ako dizajnirate za sebe, to je način pregleda koliko ste do sada prošli, te će vam pomoći da identificirate sljedeće korake za svoj projekt.