Na ovoj stranici objavljivati će se sve vezano uz permakulturu / permanentnu (agro)kulturu.
Pridružite nam se...
Permakultura je svjesno oblikovanje (dizajn) i održavanje poljoprivredno produktivnih ekosustava koje odlikuje bioraznolikost, stabilnost i žilavost prirodnih ekosustava. Permakultura je harmonična integracija ljudi i krajolika, koji na održivi način osigurava hranu, energiju, sklonište i ostale materijalne i nematerijelne potrebe.
Permakultura je kovanica dvije riječi – permanentna agrokultura (Permanent Agriculture) koju je početkom 70-ih revitalizirao tasmanijac Bill Mollison. Riječ “Permaculture” zaštićena je autorskim pravom, a vlasnici autorskih prava su Permakulturni instituti i Kolegiji diplomanata širom svijeta. Navedene institucije brane autorsko pravo sa svrhom ujednačenog i kvalitetnog obrazovanja novih diplomanata. Institut Permakulture Hrvatske jedna je od međunarodnih ustanova – nositelja navedenog autorskog prava.
Permakultura je interdisciplinarna znanost o Zemlji. Objedinjuje mnoge klasične znanosti i usmjerava ih na brigu o Zemlji, brigu o ljudima, mudar nadzor širenja populacije i nadzor potrošnje materijalnih dobara.
Ovladavanje permakulturnim gradivom može započeti na nekom predavanju ili kraćem uvodnom tečaju, ali ono pravo započinje sudjelovanjem na tečaju koji se naziva 72-satni tečaj permakulturnog dizajna (eng. 72-hours Permaculture Design Course). Te tečajeve mogu voditi diplomirani permakulturni dizajneri iz zemlje i inozemstva, a organiziraju ih u suradnji ili neovisno. U Hrvatskoj ih je, za sada, osmero (oznaka IPH je pokraj imena onih koji su članovi Instituta permakulture Hrvatske):
Oni koji uspješno završe tečaj dobivaju međunarodni certifikat koji vrijedi svugdje u svijetu i postaju permakulturni dizajneri. No svrha tečaja je usvajanje teorijskih znanja, stjecanje praktičnih vještina i povezivanje s istomišljenicima, a ne certifikat sam po sebi.
Zatim je, uz praktičan rad na projektima uz pomoć i podršku mentora, moguće zaslužiti diplomu permakulturnog dizajnera. Tko se odluči za taj put treba zatražiti od nekog diplomiranog permakulturnog dizajnera da mu/joj bude mentor, te najmanje dvije godine od završetka 72-satnog tečaja stjecati iskustvo radom na permakulturnim projektima. Diplomu se dobiva nakon prezentacije rada na tzv. permakulturnoj konvergenciji, a to je okupljanje premakulturnih dizajnera (kako onih s certifikatom, tako i onih s diplomom) kojima permakulturni dizajner/ica koji/a želi diplomu prezentira svoj rad. Da bi diploma bila važeća osoba koja se prijavila za stjecanje diplome treba najmanje tri mjeseca prije konvergencije svoj rad predati mentoru i još jednom diplomiranom permakulturnom dizajneru koji će prisustvovati konvergenciji, kako bi oni mogli pripremiti svoje mišljenje. Nakon prezentacije, permakulturni dizajneri okupljeni na konvergenciji odlučuju o dodjeli diplome. Stjecanjem diplome permakulturnog dizajnera osoba stječe pravo da vodi 72-satne tečajeve, da se profesionalno bavi permakulturom i sudjeluje u permakulturnim projektima, te da drugim permakulturnim dizajnerima bude mentor/ica.
Detaljnije je sve opisano u publikaciji "Kako do permakulturne diplome?" (Kneja, Čakovec, 2007.) koja je dostupna ovdje.
Dodatne informacije (o permakulturnoj edukaciji u Velikoj Britaniji): - Diploma in Applied Permaculture Design, The Permaculture Association